2-а/532/35/2012
2-а-4219/11
ПОСТАНОВА
Іменем України
19.12.2012 суддя Ленінського районного суду м. Донецька Трофименко Л. Р., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій неправомірними у виплаті державної допомоги та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій неправомірними у виплаті державної допомоги. В обґрунтування позову зазначила, що 26 січня 2011 року вона народила доньку, ОСОБА_2. З 07.04.2011 р. вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною та отримує допомогу. Незважаючи на вимоги Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатністю та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідач нараховує та виплачує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у значно меншому розмірі, у зв’язку з чим позивачка звернулась до суду з вказаним позовом та просила суд поновити їй пропущений строк для звернення за захистом своїх прав; визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відповідно до норм діючого законодавства, але не менше рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до шести років з 01.01.2010 року у розмірі 100% рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років; зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради зробити перерахунок та виплатити нараховану суму державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно норм діючого законодавства не менше рівня прожиткового мінімуму; зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради в подальшому виплачувати державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме: до 26.01.2014 року, відповідно норм діючого законодавства, але не менше рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років.
До початку слухання справи позивачка уточнила свої позовні вимоги та просила суд поновити їй пропущений строк для звернення за захистом своїх прав з 07.04.2011 р.; визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відповідно до норм діючого законодавства, але не менше рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до шести років станом на 01.01.2010 року у розмірі 100% рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років; зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради зробити перерахунок нарахованої суми державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно норм діючого законодавства не менше рівня прожиткового мінімуму з 07.04.2011 р. по 26.01.2014 р.; зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради виплатити нараховану суму державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно норм діючого законодавства не менше рівня прожиткового мінімуму з 07.04.2012 р.; зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради в подальшому виплачувати державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме: до 26.01.2014 року, відповідно норм діючого законодавства, але не менше рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років.
Позивачка у судове засідання не з’явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача за дорученням, ОСОБА_3, у судове засідання не з’явилась, надала заяву з проханням слухати справу у її відсутність. З наданих письмових заперечень вбачається, що вона позовні вимоги не визнала та пояснила, що з 07.04.2010 р. позивачка перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як непрацююча особа, в повному обсязі згідно діючим законодавством. Тому в задоволенні позовних вимог просила відмовити в повному обсязі. Наполягала на застосуванні строку позовної давності.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається із позовної заяви позивачка ставить питання про поновлення їй строку звернення до суду за захистом своїх прав. Але суд вважає його таким, що не є пропущеним, оскільки позивачка має на утримання неповнолітню дитину, у зв’язку з чим не мала можливості звернутись до суду у передбачений законодавством шестимісячний строк. Крім того, про порушення на її думку, встановлених законодавством прав вона дізналася з листа УПСЗН Ленінського району м. Донецька від 20.10.2011 р.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір’ю дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, яке видано відділом РАЦС Ленінського районного управління юстиції м. Донецька, актовий запис №118.
Згідно довідки відповідача, УПСЗН Ленінської районної в м. Донецьку Ради, ОСОБА_1 не є застрахованою особою у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. З 07.04.2011 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради як непрацююча та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, що керується в своїй діяльності Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»відповідно до Конституції України встановлюється гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 5 вказаного закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»з 01.01.2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Пунктом 3 розділу VIII Прикінцевих положень цього закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року –50 відсоткам, з 01 січня 2009 року –75 відсоткам, з 01 січня 2010 року –100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, і ці норми Закону не визнані неконституційними.
Враховуюче вищевикладене, управлінням праці і соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради під час здійснення своїх повноважень з виплати допомоги ОСОБА_1 з 07.04.2011 р. були дотримані вимоги чинного законодавства, усі рішення та дії приймались та учинялись у межах наданих повноважень, своєчасно та в повному обсязі.
Разом з тим, позивачка в обґрунтування позовних вимог посилається на Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно статті 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001 р. № 2240-11 суб’єктами загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застрахована особа, страхувальник та страховик.
Частиною 1 статті 19 Закону №2240-ІІІ передбачено, що основним джерелом формування коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Статтею 42 Закону № 2240-111 передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
З огляду на викладене посилання ОСОБА_1 на ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»як на підставу своїх вимог є необґрунтованими, оскільки позивачка не є особою, на яку розповсюджуються норми вказаного закону.
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення позову ОСОБА_1
На підставі вищевикладеного і керуючись ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст. 5 Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. ст. 3, 8, 9, 10, 11, 71, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії –ВІДМОВИТИ.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк адміністративної скарги з дня проголошення постанови. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Л. Р. Трофименко